Mateusz, jako działacz PSPD, kocha piwowarów domowych miłością ojcowską. Dlatego by ułatwić Wam zabawę, postanowiliśmy przeskalować receptury naszych piw na 20 litrowe warki. Ciekawe, czy uda się Wam przygotować piwo lepsze od naszego. Zakład, że nie? 😛
ZESTAW SUROWCÓW THE BUTCHER ZNAJDZIESZ W SKLEPIE TWÓJ BROWAR
Przynajmniej spróbujcie. Na pierwszy ogień serwujemy Wam przepis na The Butcher, czyli nasze sztandarowe Red IPA.
W Butcherze kluczem jest dobranie odpowiedniej ilości słodu Carafa Special III, który zabarwi brzeczkę na kolor czerwono-miedziany. Wszystko zależy od jakości słodu, ale standardowo 0,1 kg w warce 20 l powinno zdać egzamin. Ważne info: nam udaje się w domu ze sprzętu wycisnąć nawet 90% wydajności (mierzonej po amerykańsku według zasad BeerSmith) i dla takiej przygotowaliśmy zasyp. Pamiętajcie, by zawsze dostosować zasyp do wydajności domowej warzelni.
Zawsze stosujemy dwustopniowe zacieranie, najpierw rozgrzewając wodę do 70 °C, by po zmieszaniu z zasypem uzyskać temperaturę odpowiednią dla przerwy maltozowej. Pożądany odczyn pH wody – 5,2-5,5. Jeśli macie możliwość mierzenia i dostosowania pH, warto to zrobić, by zwiększyć wydajność procesu.
Po skończeniu z zacieraniem pora na Wasze ulubione wysładzanie. Przygotowujemy kilkanaście litrów wody o temperaturze ok. 78 °C. Celem jest uzyskanie ok. 23 litrów brzeczki przedniej o ekstrakcie ok. 14,7 Blg, którą za chwilę będziemy gotować. Podane parametry są oczywiście przykładowe. Wy musicie dostosować je do poziomu odparowania, który uzyskujecie na swoim palniku/kuchence, pamiętając, że w wypadku tego piwa warzenie trwa 90 minut – o czym już za chwilę.
Najprostsza część zabawy, choć wymaga od Was regularnych odwiedzin przy kotle, by dodać chmiel na goryczkę, smak i aromat. Po doprowadzeniu do wrzenia, brzeczkę gotujemy przez 90 minut. Docelowo powinniśmy uzyskać ok. 20 l płynu o ekstrakcie początkowym 16 Plato.
Chmiel leci do gara w następujących dawkach:
Po skończeniu gotowania chłodzimy brzeczkę ASAP, przelewamy do zdezynfekowanego fermentora, chłodzimy do ok. 18,5-18 °C, napowietrzamy brzeczkę i dodajemy drożdże.
Do fermentacji używamy drożdży US-05 – świeża gęstwa mile widziana. Pozwalamy grzybkom rozpocząć pracę w 18 °C. Czekamy, aż drożdże skończą pracować – orientacyjnie powinny zejść z 16 do 3 Plato w ok. 7 dni. Pod koniec fermentacji burzliwej podnosimy temperaturę do 19,5 °C.
Pora na fermentację cichą. Na 7 dni wrzucamy do fermentora chmiel (najlepiej w woreczku) trzymamy w temperaturze 14-15 °C:
Po tym czasie wyciągamy woreczki z chmielem z fermentora (by uniknąć aromatów łodygowych) i leżakujemy jeszcze 7 dni.
Po okresie leżakowania pora na zabutelkowanie Butchera. Rozpuszczamy 80-90 g cukru stołowego w wodzie i mieszamy z piwem, a następnie wlewamy do zdezynfekowanych butelek i kapslujemy. Przed otwarciem pierwszej butelki leżakujemy jeszcze przez 7-14 dni w temperaturze poniżej 14 °C.
Po wyciągnięciu chmielu dodanego na cichą, wlewamy piwo do kega i tam leżakujemy, a następnie gazujemy Butchera.
**
Proste? Proste! No to jazda z testami, przydadzą się Wam w najbliższej przyszłości, ale o tym na razie cicho sza. 😉